Warning: Use of undefined constant ‘4096M’ - assumed '‘4096M’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/u0212784/public_html/wp-config.php on line 70
K Yetki Belgesi – Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası
Çalışma Saatleri: Pzt - Cuma 08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

K Yetki Belgesi

26 Şubat 2021 - In Hizmetlerimiz
K Yetki Belgesi için istenen belgeleri aşağıdaki linkleri kullanarak bilgisayarınıza alabilirsiniz.

 K Belge Ücretleri İndir

 Belge Yenileme Dilekçesi İndir

İstenen Evraklar

 K1 İstenen Evraklar Listesi İndir –  K1 Dilekçe İndir

 K1 * İstenen Evraklar Listesi İndir –  K1 * Dilekçe İndir

 K2 İstenen Evraklar Listesi İndir –  K2 Dilekçeİndir

 K2 * İstenen Evraklar Listesi İndir –  K2 * Dilekçe İndir

 K3 İstenen Evraklar Listesi İndir –  K3 Dilekçe İndir

 
Diğer Evraklar

 K Taşıt Düşüm Dilekçesi İndir

 K Taşıt Ekleme Dilekçe İndir

 K Taşıt Ekleme ve Düşüm Dilekçesi İndir

 
Değerli Üyelerimiz;

K Belgesi Duyuruları

 K1 yetki belgesi almış ve alacak olan gerçek kişiler için istenen asgari kapasite şartı 25 tondur. (Bu asgari kapasite hesabı muafiyet kapsamında gerçek kişi olarak K1 yetki belgesi almış ve geçerli belgesi olanları kapsamamaktadır.)

 K1 yetki belgesi almış tüzel kişilikler (şirketler) için 50 ton (toplam ağırlık ) ve ODY-4, ODY-3 veya ÜDY-3, ÜDY4 mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu belgeye sahip kişileri şirket bünyelerinde istihdam etmeleri gerekmektedir.

K3 Asgari kapasite şartı 35 Tondur.

K Belgelerinde Asgari Kapasite Çok Önemlidir.

K belgesi sahipleri, K belgesi alındıktan sonra taşıt belgelerinde kayıtlı taşıtlarının kazaya uğraması, yanması, hurdaya ayrılması veya başka bir mücbir sebepten dolayı iş göremez duruma gelmesi veya TAŞIT SATIŞI YAPMIŞ OLMALARI halinde, bu durumları değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içinde Bakanlığa (Odamıza) bildirirler. Aksi halde uyarı (para) cezası uygulanmaktadır.

Bahsedilen şekillerde Yönetmelikteki asgari kapasitenin altına düşülmesi halinde; kapasite altına düşüldüğü tarihten itibaren, 630 gün içinde bu Yönetmelikte öngörülen asgari kapasiteyi tamamlamak üzere yeterli sayıda/kapasitede taşıtı, K belgelerine kayıt ettirmek zorundadırlar. Aksi halde K belgeleri iptal olur. (UYARI; 630 günlük kapasite altında kalınan bu süre, 5 yıllık K belgesi süresinde yalnızca bir defa kullanılabilecektir.)

K2, K2*(yıldızlı K2), K1*(yıldızlı K1) belgelerinde ise asgari kapasite 1 birim taşıttır. Daima bir araç her zaman bu belgelerde kayıtlı olmak zorundadır. Son kalan taşıtın satışında veya hurdaya ayrılan taşıtlarda hurdaya ayrılış tarihinden itibaren 630 gün içerisinde yeni taşıt alınarak bu belgelere eklenmediği takdirde belgeleri de iptal durumuna düşmektedir. (UYARI; 630 günlük kapasite altında kalınan bu süre, 5 yıllık K belgesi süresinde yalnızca bir defa kullanılabilecektir.)

 Yetki belgesi sahibinin talebi üzerine birinci derece yakınlarından birine düzenlenirken adına belge düzenlenen kişinin yönetmelikte öngörülen tüm şartları sağlar durumda olması gerekmektedir.

 Yetki belgesi sahibinin talebi üzerine % 25 oranında hisse sahibi olduğu bir tüzel kişilik adına belge düzenlenirken adına yetki belgesi düzenlenecek tüzel kişiliğin devredilecek yetki belgesi için belirtilen tüm yönetmelik şartlarını sağlar durumda olması gerekmektedir.

 Asgari kapasite şartının kaybedilmesi ile ilgili yapılan değişiklik ile asgari kapasite kaybı sonrasında, asgari kapasitelerin kaybedildiği sürelerin toplamı 5 yıllık yetki belgesi süresi boyunca 630 takvim gününden fazla olamaz şeklinde düzeltilmiştir.

Söz konusu yönetmelik değişikliği ve ilgili mevzuat hükümleri https://uhdgm.uab.gov.tr/ adresinde bulunmaktadır.Üyelerimize ve yetki belgesi sahiplerine önemle duyurulur.

Yorum Bırakın

© 2012 - 2023 Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası