Warning: Use of undefined constant ‘4096M’ - assumed '‘4096M’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/u0212784/public_html/wp-config.php on line 70
Oda Tarihçesi – Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası
Çalışma Saatleri: Pzt - Cuma 08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

Oda Tarihçesi

Oda Tarihçesi

ODA TARİHÇESİ

Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanması ve ardından Cumhuriyet’in ilanından sonra, Devlet bu zaferi serveti ve kanı uğruna yaratan milletinin yaralarını sarmaya, iktisadi gelişmeyi sağlamak için politikalar üretmeye başladı. Buna bağlı olarak ticaret odalarının durumu ve faaliyetleri ön plana çıktı. Ticaret odalarının görevleri artırıldı, yetkileri genişletildi. Ülkenin ticari eğilimi, ticaret ve sanayii ilgilendiren olayları, ithalat ve ihracatın takibi ticaret odalarının görevleri arasında yer aldı. Buna paralel olarak 1926 yılında Kahramanmaraş’ta da bir ticaret odası kuruldu. Maraş Ticaret odası, o zamana kadar esnaf teşkilatlarını, Esnaf Sicil Nizamnamesine uygun olarak yeniden teşekkül ettirdi. Bütün esnaf cemiyetlerine resmi ve özel toplantılara kendi çalışma alanlarında karşılaşacakları sorunları kendi sorunu sayacağını ve amacının zaten bundan başka bir şey olmadığını anlattı.

Maraş Ticaret Odası, bütün büyük ve küçük ticaret ve sanayi erbabını tanıdıktan sonra en önemli görevi olan istatistiği tanzime başladı. İthalat durumunu tespit etti. Sanayiin ihmal edilişinin sebeplerini araştırdı. Bu arada, Belediye’nin bir odasında faaliyetlerini sürdüren Maraş Ticaret Odası’nın ayrı ve geniş bir binaya taşınması uygun görüldü. Oda heyeti bundan sonra çalışmalarına daha geniş ve bir saha ve program çizdi. Dericilik, dokumacılık, mobilyacılık, saraçlık, demircilik sektörlerinin gelişmesi için çaba sarf etti.

İLK YÖNETİM KURULU

Maraş Ticaret Odası’nın ilk Oda Heyeti İdaresi yani Yönetim Kurulu şu üyelerden oluşmaktadır.

Birinci Reis Dede Zade Süleyman Bey
İkinci Reis Kocabaş Zade Rıza Bey
Hesap Müfettişi Gürünlü Zade Ahmet Bey
Muamelat Müfettişi Hafız Zade Ükkaş Bey
Aza Çavuş Emini Zade Sıtkı Bey
Aza Şevaz Zade Mahmut Bey
Aza Beşan Bey Zade Bekir Bey
Tabii Aza ve Başkatip Sabri Bey

© 2012 - 2023 Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası